7η συνάντηση σχ. έτους 2015-2016

1η Επιμορφωτική συνάντηση στο γνωστικό αντικείμενο "Γεωλογία και Διαχείριση Φυσικών Πόρων" της Α' Λυκείου

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν ή σκοπεύουν να διδάξουν το μάθημα "Γεωλογία και Διαχείριση Φυσικών Πόρων" της Α' Λυκείου ΓΕΛ, στην επιμορφωτική συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί στο ΕΚΦΕ Ν. Φιλαδέλφειας, την Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2015 και ώρα 12.00-14.00, με θέμα "τα πετρώματα - είδη πετρωμάτων - πετρολογικός κύκλος".

Θα παρουσιαστεί ένα ολοκληρωμένο ψηφιακό σενάριο διδασκαλίας το οποίο αφορά στην ενότητα του Κεφάλαιο 4: Εδαφικοί Πόροι, Παράγραφος 4.11.2 (σελ.83-88), από το σχολικό εγχειρίδιο «Γεωλογία & Διαχείριση Φυσικών Πόρων» των Βούτσινου Γ.Α., Κοσμά Κ., Καλκάνη Γ., Σούτσα Κ.

Επίσης, θα δοθούν οδηγίες/ διευκρινίσεις για τον τρόπο εφαρμογής του ΑΠΣ και για την αξιολόγηση των μαθητών από τους Σχ. Συμβούλους κ.κ Ν. Καραγεώργο, Χρ. Λαλαζήση και Μ. Λαγουδάκο.