Τοπικός διαγωνισμός EUSO '17-'18

Τοπικός διαγωνισμός EUSO

H Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) προκήρυξε και φέτος υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 16η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (16th European Union Science Olympiad – EUSO 2018) που θα πραγματοποιηθεί στην Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας από 28 Απριλίου 2018 έως 5 Μαΐου 2018.

Στο πλαίσιο αυτού του διαγωνισμού, τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αμπελοκήπων, Ηλιούπολης, Ν. Φιλαδέλφειας και Ομονοίας διοργάνωσαν τοπικό διαγωνισμό ο οποίος διεξήχθη το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017, από 09:00 έως 13:00 στο Ε.Κ.Φ.Ε. Ηλιούπολης και στα εργαστήρια  5ου ΓΕΛ Ηλιούπολης, Βουλιαγμένης 525 & Παπαναστασίου (στάση ΜΕΤΡΟ Αλίμου), με τους όρους που περιγράφονται στο σχετικό έγγραφο της ΠΑΝΕΚΦΕ.