Διαγωνισμός Astro Pi - 20ο Γυμνάσιο Αθηνών

Το 20ο Γυμνάσιο Αθήνας επιλέχθηκε και φέτος από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (European Space Agency - ESA) να συμμετάσχει στη Β΄ Φάση του 2ου Πανευρωπαϊκού Διαγωνισμού Astro Pi (2017-18).

Το φετινό θέμα του διαγωνισμού είναι η ζωή στο Διάστημα. Η πρόταση του σχολείου αφορά στην εκτέλεση πειράματος για τη μελέτη των επιπτώσεων της ηλιακής ακτινοβολίας στο περιβάλλον στο εσωτερικό του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού και κατ΄ επέκταση στη διατήρηση της ζωής μέσα σε αυτόν αλλά και σε μελλοντικό διαστημικό σκάφος που θα πραγματοποιήσει διαπλανητικά ταξίδια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές του 20ου Γυμνασίου συμμετέχουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε διεθνή διαγωνισμό τέτοιου υψηλού επιπέδου. Μάλιστα, κατέθεσαν την περσινή συμμετοχή τους και στον παράλληλο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Ultimaker Educational Challenge 2016 και βραβεύθηκαν από την εταιρία Ultimaker με έναν 3D εκτυπωτή που πλέον αξιοποιείται από το σχολείο.